Budoucnost v
obnovitelné
energii

Jak získat dotaci na fotovoltaickou elektrárnu a jaké jsou podmínky a náležitosti žádosti?

Fotovoltaická elektrárna je skvělý způsob, jak snížit náklady na elektřinu, zvýšit energetickou nezávislost a přispět k ochraně životního prostředí. Pokud uvažujete o pořízení fotovoltaické elektrárny na svůj dům nebo firmu, můžete využít státní dotace, které vám pomohou pokrýt část nákladů na instalaci a provoz systému.

V tomto článku se dozvíte, jak získat dotaci na fotovoltaickou elektrárnu a jaké jsou podmínky a náležitosti žádosti.

 

Co je to dotace na fotovoltaiku?

Dotace na fotovoltaiku je finanční podpora, kterou poskytuje Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP) prostřednictvím programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Cílem programu je podpořit snižování energetické náročnosti obytných budov, efektivní využívání zdrojů energie a obnovitelné zdroje energie. Hlavním přínosem je zlepšení stavu životního prostředí snížením produkce emisí, především CO2.

 

Dotace na fotovoltaiku se poskytuje pouze na nové fotovoltaické systémy, které jsou instalovány na střechách rodinných domů nebo rekreačních objektů určených k trvalému bydlení. Podmínkou je, že minimálně 70 % vyrobené energie musí být využito ke spotřebě v dané domácnosti. Dotace se nevztahuje na fotovoltaické systémy instalované na jiných typech budov nebo na volné ploše.

 

Jak vysoká je dotace na fotovoltaiku?

Celková výše podpory na jednu žádost je omezena na maximálně 50 % celkových přímých realizačních výdajů. V případě využití dotačních bonusů je celková výše podpory omezena na maximálně 60 % celkových realizačních výdajů. Maximální výše podpory na jeden rodinný dům je 200 000 Kč.

 

Realizace v rodinných domech v Moravskoslezském, Ústeckém nebo Karlovarském kraji je zvýhodněna zvýšením jednotkových podpor o 10 %, maximální výše podpory na jeden rodinný dům je tedy v těchto krajích 220 000 Kč.

 

Jednotkové výše podpory se liší podle typu a velikosti fotovoltaického systému a dalších souvisejících opatření. Například:

  • Fotovoltaická elektrárna min. o výkonu 2 kWp: 40 000 Kč
  • Fotovoltaická elektrárna min. o výkonu 2 kWp s hybridním střídačem: 60 000 Kč
  • Fotovoltaická elektrárna min. o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla: 155 000 Kč
  • Fotovoltaická elektrárna min. o výkonu 2 kWp s akumulací do teplé vody: 85 000 Kč
  • Fotovoltaická elektrárna min. o výkonu 2 kWp s bateriovým úložištěm: 155 000 Kč

 

Jak podat žádost o dotaci na fotovoltaiku?

Žádost o dotaci na fotovoltaiku se podává elektronicky prostřednictvím webové aplikace NZÚ. Žadatel musí být registrovaný uživatel a mít aktivní elektronickou podatelnu. Žádost musí obsahovat následující náležitosti:

  • Identifikační údaje žadatele a objektu
  • Popis a rozpočet realizovaného opatření
  • Doklad o vlastnictví nebo užívání objektu
  • Doklad o splnění technických parametrů fotovoltaického systému
  • Doklad o zaplacení realizačních výdajů
  • Doklad o připojení k distribuční síti
  • Fotodokumentace realizovaného opatření

Žádost je možné podat nejdříve po dokončení a zaplacení opatření. Žadatel musí také zajistit výměnu elektroměru za dvousměrný, který umožňuje měření dodané i odebrané elektřiny.

 

Jak zjednodušit proces žádosti o dotaci na fotovoltaiku?

Pokud si nejste jisti, jak správně vyplnit a podat žádost o dotaci na fotovoltaiku, nebo se chcete vyhnout zbytečné administrativě a riziku zamítnutí, můžete využít našich služeb profesionálních dodavatelů fotovoltaických systémů, kteří vám pomohou s celým procesem od návrhu a instalace po vyřízení dotace.

 

Nabízíme fotovoltaické elektrárny na klíč s garancí dotace. To znamená, že za vás vyřídíme veškerou potřebnou dokumentaci a komunikaci s úřady.

 

Závěr

Fotovoltaika je ekologická, úsporná a nezávislá technologie, která nabízí řadu výhod pro domácnosti i podniky. Pokud uvažujete o pořízení fotovoltaické elektrárny na svůj dům nebo firmu, můžete využít státní dotace, které vám pomohou pokrýt část nákladů na instalaci a provoz systému.

Dotace na fotovoltaiku se poskytuje prostřednictvím programu Nová zelená úsporám. Podmínkou je, že fotovoltaický systém musí být instalován na střeše rodinného domu nebo rekreačního objektu určeného k trvalému bydlení a že minimálně 70 % vyrobené energie musí být využito ke spotřebě v dané domácnosti.

Žádost o dotaci se podává elektronicky prostřednictvím webové aplikace NZÚ a musí obsahovat následující náležitosti: identifikační údaje žadatele a objektu, popis a rozpočet realizovaného opatření, doklad o vlastnictví nebo užívání objektu, doklad o splnění technických parametrů fotovoltaického systému, doklad o zaplacení realizačních výdajů, doklad o připojení k distribuční síti, fotodokumentace realizovaného opatření.

Celková výše podpory na jednu žádost je omezena na maximálně 50 % celkových přímých realizačních výdajů. V případě využití dotačních bonusů je celková výše podpory omezena na maximálně 60 % celkových realizačních výdajů. Maximální výše podpory na jeden rodinný dům je 200 000 Kč. Realizace v rodinných domech v Moravskoslezském, Ústeckém nebo Karlovarském kraji je zvýhodněna zvýšením jednotkových podpor o 10 %.

Pokud si nejste jisti, jak správně vyplnit a podat žádost o dotaci na fotovoltaiku, nebo se chcete vyhnout zbytečné administrativě a riziku zamítnutí, můžete využít našich služeb profesionálních dodavatelů fotovoltaických systémů, kteří vám pomohou s celým procesem od návrhu a instalace po vyřízení dotace.

 

Doufáme, že jsme vám tímto článkem pomohli zorientovat se v možnostech získání dotace na fotovoltaiku a že se brzy stanete spokojenými majiteli své vlastní solární elektrárny. Pokud máte další dotazy nebo potřebujete poradit s výběrem nejvhodnějšího řešení pro vaši situaci, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Další články